Prof. Dr. Haluk Savaş “Psikiyatri Gündemi” Dergisi’nin Özel Konuğu Oldu
Prof. Dr. Haluk Savaş “Psikiyatri Gündemi” Dergisi’nin Özel Konuğu Oldu

Her sayıda bir konuğun görüşlerine yer veren dergi Eylül 2012 sayısında “Bipolar Bozukluk”la ilgili dosya hazırladı. Prof. Savaş uzun yıllardır Bipolar Bozukluk (İki Uçlu Bozukluk) alanında çalışan ve aynı alanda uluslararası alanda İngilizce ve Türkçe yayın yapan “Journal of Mood Disorders” (www.jmood.org) isimli derginin de editörü.
Psikiyatri Gündemi dergisi editörü ve Avrupa Nöropsikofarmakoloji Kongresi (ECNP)Türkiye Elçisi Prof. Dr. Oğuz Karamustafalıoğlu Prof. Dr. Haluk Savaş’ı “İki uçlu Bozukluk” alanındaki ustalığı ve bu alandaki önemli bir derginin editörü olduğu için görüşlerine başvurmak üzere davet ettiklerini belirtiyor.
Psikiyatri Gündemi Dergisi  Türkiye’deki 3000 civarında psikiyatriste ulaştırılan bir dergi. Eylül 2012 sayısında Prof. Dr. Haluk Savaş la yapılan “yuvarlak masa” toplantısının notları ve ayrıca kendisinin doğrudan kaleme aldığı “Bipolar Bozukluk: Genel Bakış” üst başlıklı bir makaleye de yer veriyor.
Yazıda Prof. Dr. Haluk Savaş İki Uçlu Bozukluk denilen hastalığın depresif ve manik döneminin özelliklerinden, toplumda görülme sıklığından, genetik olarak hastalığın aktarıldığından, hamilelik sırasında hastalığın nasıl tedavi edileceğinden, alt tiplerinden, hangi ilaçlar ile tedavi edildiğinden, psikoterapinin işe yarayıp yaramadığından, elektro konvulsif tedaviden (“şok tedavisi”), alternatif tıbbi yöntemlerin yerinden ve hasta yakınlarına ve hastalara sunulması gereken destekten bahsediyor.

Çok Okunan Hasta Öyküleri
  • Kadın Bipolar Hastada Hamilelik, Cinsel Dürtü Artışı ve Aldatma*

  • Kaygı Bozukluğu Olan Hastayla Yapılan Görüşme

  • Obsesif-Kompulsif Bozukluğu Olan Bir Hastayla Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar*

  • Prof. Dr. Haluk Savaş “Psikiyatri Gündemi” Dergisi’nin Özel Konuğu Oldu

  • Şizoaffektif Bozukluk Hastasıyla Görüşmeden Notlar