Kaygı Bozukluğu Olan Hastayla Yapılan Görüşme
Kaygı Bozukluğu Olan Hastayla Yapılan Görüşme

Bu görüşmedeki notlar hastanın izni ile internet ortamında paylaşılmaktadır. İzinsiz olarak herhangi bir başka ortamda bu bilginin kaynak göstermeden kopyalanması ve yayını yasal sonuçlar doğurur...

Prof. Dr. Haluk Savaş bu görüşmede daha önce Kaygı Bozukluğu tanısı konmuş ve tedavisi düzenlenmiş bir hastayla ikinci görüşmesini yapıyor. Hastanın tipik kaygı belirtilerinde %90 oranında bir iyileşme söz konusu. Hasta askere gitmeye hazırlanıyor, hekim hem hastalıkla hem de hastalığın askerlikte nasıl sonuçlara yol açabileceği ile ilgili yorumlar yapıyor ve önerilerde bulunuyor...

Psikiyatrist: …. Bey, anlatacaklarınızı kimlik bilgisi olmadan yazıya dökerek diğer hastalarımızın da faydalanabilmesi için internet ortamında yayınlamak istiyorum. Onay veriyor musunuz buna?

Hasta: Evet, onaylıyorum.

Psikiyatrist: Bize Mayıs ayında geldiniz. Güvenlik görevlisi olarak çalışıyorsunuz ve uyku düzeniniz biraz değişik. 12/36 saat değil mi?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: 12 saat çalışıp 36 saat dinleniyor muydunuz?

Hasta: Evet. 12 saat çalışıp 36 saat dinleniyorum. Bir ay gündüz bir ay gece şeklinde.

Psikiyatrist: Dolayısıyla uyku düzeni ciddi bir sıkıntı kaynağı olabilir. Biraz anlatabilir misiniz hastalığın ilk belirtileri neydi? Psikiyatriste gitmeye nasıl karar verdiniz, süreç nasıl gelişti?

Hasta: Hastalığın ilk belirtisi şöyle olmuştu, daha önce bahsetmiştim aslında size. Yanlışlıkla “psilosibin (LSD benzeri varsanılara yol açan bir kimyasal)” kullanmıştım.

Psikiyatrist: Evet. Ne için almıştınız onu?

Hasta: Bir çikolataydı o. Misafir olarak gittiğimiz bir evde dolapta çikolata vardı. Ben onu normal çikolata diye alıp yedim. Tabii içinde psilosibin katkısı olan bir çikolataymış. Bunu sonradan öğrendim. 18’e 13 tansiyonla gittim hastaneye. Kalp çarpıntısı 140-150’lerdeydi.  6 saat tedavi gördüm. O arada işte vücudumda çok değişik şeyler hissettim. Zaten büyük ihtimalle orada başladı rahatsızlığım. Ben öyle yorumluyorum.

Psikiyatrist: Tam olarak yaşadıklarınızı anlatır mısınız? Ne tür belirtiler hissettiniz?

Hasta: Vücudumun şiştiğini ve uyuştuğunu hissettim. Bir kolum sıcak diğer kolum soğuktu, bayılır gibi hissediyordum, sonra kendime geliyordum. O arada yakınlarım elime telefon verdiler bir şey yazayım diye ama yazamadım. Beynimde bir şey oldu sanki. Beyin kanamasından veya kalp krizinden öleceğim gibi hissettim. Daha sonra geçti. Yapılan tahlillerde de bir şey çıkmadı. O zamanlar aşırı kiloluydum, 127 kiloydum. Doktor zayıflamam gerektiğini söyledi. Midemin genişlediğini ve kilodan dolayı tansiyonumun yükseldiğini söyledi. Sonra aradan bir hafta kadar bir süre geçti. Nöbet tuttuğum sırada gece yarısı hafif bir baş dönmesi hissettim ve bir anda aşırı kalp çarpıntısı oldu.

Psikiyatrist: Psilosibin olmadan da endişe ve kalp çarpıntısı ortaya çıktı öyle mi?

Hasta: Evet. Kalp çarpıntısı oldu ve o sırada geçecek mi geçmeyecek mi diye çok büyük bir panik halindeydim tabii. Bir yandan da kendimi sakinleştirmeye çalışıyordum. Lavaboya gidiyordum, elimi yüzümü yıkıyordum, kafama su döküyordum. Biraz rahatlar gibi oldum. Sonra oturdum ve yine kalp çarpıntısı başladı. Sonra yine başladık, bir şeyler oluyor, bu defa bir şey almadım, niye böyle oluyor diye düşündüm. O panikle acile gittim. Acile gidene kadar ayağım kasılıyordu ve araba kullanmakta zorlanıyordum. Yüzümün bir tarafı uyuştu. Bu defa da felç geçiriyorum sandım. Ya kalp krizi ya da felç geçireceğimi düşündüm. Hemen acile gittim. Yine ilaç verdiler, bir şeyin yok dediler. Ondan sonra dahiliye bölümüne gittim, sonra nöroloji bölümüne, sonrasında da gastroentoloji bölümüne gittim. Bütün doktorları dolaştım yani. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı.

Psikiyatrist: Hekimler ne diyordu o sırada?

Hasta: Herhangi bir şey bulamıyorlardı. Ha bire “sıkıntı yok” diyorlardı. Bağırsaklarınıza baktırın, böbrek üstü bezlerinize baktırın dediler. O ona gönderdi diğeri başkasına derken doktor doktor dolaştım yani. 12-13 doktor dolaştım hocam.

Psikiyatrist: Ne kadar sürede oldu bu?

Hasta: Yaklaşık olarak 2.5-3 ay sürdü.

Psikiyatrist: Yani mutlaka bir rahatsızlık vardır diye araştırdılar mı?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: 12-13 doktor bir şey bulamadı. Öyle mi?

Hasta: Evet. O sürede ben zaten her gün acillerdeydim. Kalp çarpıntısı, tansiyon şikayetiyle.

Psikiyatrist: Yani artık  psilosibin almadan da bu ataklar kendi başına geliyordu öyle mi?

Hasta: Evet, ataklar geliyordu. Ataklar şeklinde geliyordu zaten. Yani bir anda başım döner gibi oluyordu. O an zaten moral olarak da çöküyordum.

Psikiyatrist: Hı hı.

Hasta: Bir kalp çarpıntısı başlıyordu bende. Sonra tansiyona bakıyordum, 15-16’lar da. O şekilde gidiyordum sürekli acile. Ondan sonra en son bir dahiliye doktoru kapsamlı bir kan testi yaptı. Ayrıntılı her şeye bakacağım dedi. O testleri yaptılar ve bir şey çıkmadı. Bu psikolojik bir durum ve psikiyatriste gitmeniz gerekli dedi. Oradan çıktım, kardiyoloji bölümünde randevum vardı, oraya gittim. Oradaki doktor da aynı şeyi söyledi. Bu psikiyatrik bir şey dedi. Ataklar şeklinde geliyor ve herhangi bir sağlık sorunun da yok dedi. O sırada kilo da veriyordum. 127 kilodan 112 kiloya düşmüştüm ve yine geçmiyordu. Psikolojik bir şey dediler. Ondan sonra bir akrabamızın tavsiyesi üzerine size geldik.

Psikiyatrist: Galiba kardiyolog da psikiyatriste gitmenizi tavsiye etti değil mi?

Hasta: Evet, o da tavsiye etti.

Psikiyatrist: Evet, bu önemi bir şey. Bu bir kaygı bozukluğu tablosu. Siz tansiyonunuzun yükseldiğini düşünüyordunuz ve çoğu zamanda yüksek çıkıyordu. Öyle mi?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Şimdi az önceki ölçümde 11’e 7 çıktı, normal. Üstelik psikiyatrik tedavinin birinci ayı dolmadı daha.

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Tansiyon ilacı da kullanıyorsunuz öyle mi?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Halen kullanıyor musunuz?

Hasta: Halen kullanıyorum evet. Bırakmayı denemedim.

Psikiyatrist: Yavaş yavaş bırakır hale geleceksiniz. Şu an 11’e 7 ve tansiyonunuz normal. Eğer gerekirse kardiyolog ve dahiliye uzmanı ile görüşürsünüz ama bence büyük ihtimalle onlara ihtiyaç kalmayacak. Çünkü psikiyatrik tedavi yerleştikten sonra çok sayıda hastada böyle olur. Hipertansiyon için, mide rahatsızlığı için veya migren için tedavi önerilmiş hastalar psikiyatrik rahatsızlığı tedavi ettikten sonra diğer tedavilere ihtiyaç duymaz hale gelebilirler.

Hasta: Hı hı.

Psikiyatrist: Yüzde kaç gibi bir düzelme gözlemlediniz bu bir ay içerisinde?

Hasta:  %90 diyebilirim. Çünkü hastalığım şu şekilde ilerliyordu. Bir gün kalbim çarparsa diğer gün midem ağrıyordu. Bir gün bağırsaklarımda sıkıntı oluyordu. Haftalar boyu süren ishalim oldu.

Psikiyatrist: Hı hı.

Hasta: Haftalar boyu süren baş dönmelerim oluyordu. Hiçbiri yok şu anda ve kafamda doktorlarla ne konuşacağımı planlıyordum.

Psikiyatrist: Her doktora göre ayrıca bir öykü hazırlığı yapıyordunuz yani.

Hasta: Evet, sabaha kadar kafamda onu planlıyordum. Bunlar geçti yani. Bir de her 10-15 dakikada bir tansiyon ölçüyordumYükseldi yükselecek diye endişeleniyordum.

Psikiyatrist: Yani tansiyonda bir şey olmasa bile bu kaygı haliyle yükseltiyordu.

Hasta: Aynen yükseltiyordu. Ondan sonra tansiyonum 14’ü buldu mu acile koşuyordum. Sanki tansiyonumun yükselmesini istiyordum, bekliyordum gibi. Bunların hepsi geçti hocam. Şimdi 2 hafta oldu ve tansiyonumu ölçmedim daha. Rahat hissediyorum kendimi.

Psikiyatrist: Çok güzel. Uykularınız nasıl şimdi?

Hasta: Uykularım çok iyi. Ben gece 10-15 defa uyanıyordum. Baş dönmesi veya baş ağrısıyla uyandığım oluyordu. Kalp çarpıntısıyla uyandığım oluyordu. Son 3 haftadır falan hiç uyanmadım. Şöyle bir şey var. İlaçlarımı kullanıyorum, gün içerisinde biraz uykum geliyor. Onun dışında bana sıkıntı yapacak hiçbir şey yok. 

Psikiyatrist: Anladım. Şimdi bu çalışma düzeniniz nedeniyle uyku ilaçlarını mutlaka uykudan önce almanızı söylemiştim. Çünkü bazen gündüz uyumak zorunda kalıyorsunuz bazen gece. Ona dikkat ediyor musunuz?

Hasta: Onu şu şekilde yaptım. Ben gece uykusuna önem verdim, gündüz hiç yatmadım. Gece vardiyamda olsa gittim orada ilacımı aldım ve uyudum.

Psikiyatrist: Yani iş yerinde de uyuyabildiğiniz oldu?

Hasta: Evet, iş yerinde de uyumaya devam ettim. Gece ortalama 8-9 saat uyudum.

Psikiyatrist: Normal uykunuzu aldınız yani çok güzel. Tebrik ederim çünkü bu uyku meselesi çok önemli. Uykunun psikiyatrik hastalıklarda kritik bir önemi var.

Hasta: Hı hı.

Psikiyatrist: Essitalopram mı alıyordunuz?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Medazepam iki tane. Ketiapin gece 1 tane alıyordunuz.

Hasta: Evet hocam.

Psikiyatrist: Kaygı, endişe ne durumda?

Hasta: Kaygı yaptığım bir şey yok. Yani normal hayatta insanlar nasıl bir konuda endişe yaparsa o kadar var. Eski hastalığım kadar yok. Önceden kanser miyim, ölecek miyim, kalp çarpıntısı var kalp krizi mi geçireceğim gibi kaygılarım vardı. Şimdi bunların hiçbiri yok.

Psikiyatrist: Çok iyi, tebrik ederim. Çok hızlı ve güzel bir gelişme. Allah bozmasın.

Hasta: Amin hocam.

Psikiyatrist: Tedaviyi tekrar toparlayalım. Medazepamı belki düşürebilirim 1 taneye. En azından şöyle yapalım. Birinci ay böyle kalsın, ikinci ay bir taneye düşüreceğim. Arayı biraz açalım, sizi 2 ay sonra davet edeceğim ve süreci değerlendireceğim. Ondan sonra işler yolundaysa süreyi açabiliriz.

Hasta: Ondan sonra askerde olabilirim ama.

Psikiyatrist: Askere mi gideceksiniz?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Ne zaman peki?

Hasta: 31 Temmuz’dan sonra.

Psikiyatrist: Tamam. O zaman 31 Temmuz’dan hemen önce görüşelim. 28 Temmuz gibi. Ona göre sizi askere gitmeden önce son kez bir gözden geçirip askerliğe yönelik olarak bir tedavi düzenleyelim ve ona göre tedavimizi sürdürelim. Hatta oradaki komutanlarınıza göstermeniz için sağlığınızla ilgili bir not hazırlayalım. Böylelikle askerlik sırasında da tedaviniz aksamaz, görevinizi ona göre alırsınız. Belki nöbet düzeniniz ona göre hazırlanır.

Hasta: Umarım hocam.                                                                                   

Psikiyatrist: Umarım öyle olur. Olmazsa eğer oradaki hekimlerden mutlaka yardım alın ve tedaviyi sürdürün. Çünkü askerlikte atlanabilir. Bazen insanlar korkabilir. Yanlış mı anlaşılırım, ilaçlarla buraya girersem insanlar ne der gibi kaygılanır. Ama hayır öyle değildir. Mutlaka devam etmeniz gerekir tedavinize. Ben hazırlayabilirim bir not ve bu şekilde askerlik sırasında da şartlardan daha iyi istifade edebilirsiniz sağlığınızla ilgili. Belki nöbet saatlerinizi olmadık saatlere koymazlar. Bu şekilde de uykunuz bozulmaz. Ne dersiniz?

Hasta: Olabilir. Şimdi güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Yazacağınız not işime etki eder mi?

Psikiyatrist: Askerlikle ilgili notu onlar alıp başka yere iletebilirler mi?

Hasta: Öyle bir şey olabilir mi diye endişe ediyorum hocam. İşimde bir sıkıntı çıkar mı, benim hakkımda silah kullanamaz, nöbet tutamaz gibi bir kanıya varırlar mı diye endişeleniyorum.

Psikiyatrist: O şiddette bir hastalık değil bu. Ne silah kullanmanıza ne de nöbet tutmanıza engel değil ama uyku saatlerinizin düzenlenmesi önem taşıyor. Onu ifade ederiz, hassasiyet gösterilmesini talep ediyoruz gibi genel ifadeler kullanırız. Bu görevi yapmanıza ya da askerliği yapmanıza engel olacak bir durum zaten yok. Bu hassasiyetinizi gayet iyi anlıyorum. Ama bu sonuçta kaygı bozukluğu ve %90 tedavi başarısı sağlanmış bir rahatsızlık. Bunun ne güvenlik görevlisi olmanıza ne de askerlik yapmanıza mani olacak şiddette bir tablo olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunu da yazacağım notta bariz bir şekilde ifade ederim.

Hasta: Olur hocam.

Psikiyatrist: Biraz uzun anlattım ama…

Hasta: Olur mu hocam estağfurullah…

Psikiyatrist: Başka eklemek ya da sormak istediğiniz bir şey var mı?

Hasta: Arada çarpıntım oluyor, bunun nedeni ilaçların yan etki yapması olabilir mi?

Psikiyatrist: Hayır. Çarpıntı olursa medazepam fazladan alabilirsiniz.

Hasta: Gün içinde uyku yapar diye almıyorum aslında.

Psikiyatrist: Hayır çok uyku vermez, alabilirsiniz.

Hasta: Bir de ben diyet yapıyorum hocam. Çok fazla yemek yiyemiyorum. Özellikle yemek yedikten sonra çarpıntım oluyor. Acaba çarpıntının nedeni açlık mı?

Psikiyatrist: Yani boş mide, birden yemek yerleşince doğal olarak vücut buna adapte olmaya çalışıyor. Kilo da vermişsiniz zaten.

Hasta: Evet 19 kilo verdim.

Psikiyatrist: Çok güzel, büyük başarı. Ne kadar sürede yaptınız bunu?

Hasta: 3 ay kadar hocam. Hastalığım başladığında 127 kiloydum.

Psikiyatrist: Belki o zaman askere bile almayacaklardı sizi. Değil mi?

Hasta: Evet aynen öyle. Şu anda da 108 kiloyum hocam.

Psikiyatrist:  Çok iyi. Endişe edecek bir durum yok şu anda. Tedaviye devam edeceğiz, bir ay sonra medazepam bire düşecek. Bir buçuk ay sonra ne olduğuna bakacağız. Sonrada askere gideceksiniz ve askerlik için bir not yazacağız.

Hasta: Tamam hocam teşekkürler.

 

Çok Okunan Haberler
 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 5*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 4*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • ''Param Bitiyor, Mali İmkansızlıklar Çekeceğim!'' Diye Kaygılanan Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları*

 • İyileşmeyen Kronik Kulak Çınlaması (Tinnitus) Olan Hastayla Görüşme Notları*

Tüm Haberler
 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 5*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 4*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • ''Param Bitiyor, Mali İmkansızlıklar Çekeceğim!'' Diye Kaygılanan Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları*

 • İyileşmeyen Kronik Kulak Çınlaması (Tinnitus) Olan Hastayla Görüşme Notları*

 • Alışveriş ve Mastürbasyon Yapma İsteğini Durduramayan Kadın Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 3*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Ciddi Öfke Kontrol Sorunları Olan ve Tedaviden Fayda Gören Genç Erkek Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları; 4*

 • Birkaç Kez Aldatılan Kaygı Bozukluğu Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Evrendeki Her şeyi Sorgulayan, “Varoluş Kaygısı” Çeken Hasta ile Görüşme Notları 2*

 • İnsanlarla Göz Teması Kuramayan Genç Kadın Hastayla Görüşme Notları*

 • 10 Yıldır Kanser Olan ve Çeşitli Travmalar Geçirmiş Genç Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 2*

 • 10 Yıldır Kanser Olan ve Çeşitli Travmalar Geçirmiş Genç Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • 15 Tane Arsasını Satıp Kontrolsüz Harcamalar Yapan Hastayla Görüşme Notları 2*

 • 40 Yaşlarındayken İlaç Etkisiyle Bir Genç Kız Gibi Duygulara Kapılan Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-4*

 • Otobüse Bindiğinde Herkesin Ona Baktığını Düşünen Sosyal Fobi Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Köşeli ve Sivri Yerlere Dokunma İsteğini Durduramayan Bir Erkek Hasta İle Görüşme 2*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 7*

 • Uzun Yıllar Boyunca İntihar Düşüncesi ve Planı Olan Hastayla Görüşme Notları*

 • Alışveriş ve Mastürbasyon Yapma İsteğini Durduramayan Kadın Hastayla Görüşme Notları 1*

 • 15 Tane Arsasını Satıp Kontrolsüz Harcamalar Yapan Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Uzun Yıllar Boyunca Genç Kadın Sesleri Duyan ve Bu Sesler Tarafından Yönetildiğini Düşünen Şizofreni Hastayla Görüşme Notları*

 • 20 Yıldır Kronik Tekrarlayıcı Depresyonu Olan Hastayla Görüşme Notları*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları; 3*

 • Evrendeki Her şeyi Sorgulayan, “Varoluş Kaygısı” Çeken Hasta ile Görüşme Notları 1*

 • ''Ben Orospu Muyum?'' Diye Endişe Eden Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • 40 Yaşlarındayken İlaç Etkisiyle Bir Genç Kız Gibi Duygulara Kapılan Hastayla Görüşme Notları*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 6*

 • Başkalarının Kendini Isırdığını, İşkence Ettiğini Düşünen Genç Kadın Hastayla Görüşme Notları*

 • Okula Bir Ayağında Terlik Diğer Ayağında Ayakkabıyla Giden Hastayla Görüşme Notları*

 • Uzun Yıllar Tedavisi İyi Gitmiş Bir Hasta İlaçları Bırakırsa Ne Olur?*

 • Cinsel ve Dini Obsesyonları Olan Genç Erkek Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 2*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • Ciddi Öfke Kontrol Sorunları Olan ve Tedaviden Fayda Gören Genç Erkek Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Kapı Kollarına Dokunamayıp Dirsekleriyle Açan Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları*

 • 3 Kür EKT (Şok) Tedavisinden Olumlu Sonuç Alamayıp TMU Tedavisinden Sonra İyileşerek Yeniden Hayata Dönen Hastayla Görüşme Notları*

 • Hamileyken Şiddete Uğrayan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisiyle İyi Sonuçlar Aldığımız Güneydoğulu Bir Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Hamileyken Şiddete Uğrayan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisiyle İyi Sonuçlar Aldığımız Güneydoğulu Bir Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Çok Sayıda Tanısı Olan Kadın Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Çok Sayıda Tanısı Olan Kadın Hastayla Görüşme Notları 1*

 • ''Ben Orospu Muyum?'' Diye Endişe Eden Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları 2*

 • ''Ben Orospu Muyum?'' Diye Endişe Eden Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 5: Hipnoz*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları; 2*

 • Komşusu Kucağında Kalp Krizi Geçirdiği İçin Kendisinin de Kalp Krizi Geçireceğini Düşünen Panik Bozukluk Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Temizlik Hastalığı Nedeniyle Hayatı Çok Güçleşen Hastanın Öyküsü 2*

 • Temizlik Hastalığı Nedeniyle Hayatı Çok Güçleşen Hastanın Öyküsü 1*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-3; Hipnoz*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-2*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-1*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 4: Hipnoz*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • Bipolar ve Çoğul Kişilik Olan Hastayla Görüşme Notları 3: Hipnoz*

 • Bipolar ve Çoğul Kişilik Olan Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Bipolar ve Çoğul Kişilik Olan Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Amirlerinin Kendisini Dinlediğinden Şüphelenen Hastayla Görüşme Notları*

 • 6 Saat Boyunca Hafıza Kaybı Yaşayan Disosiyatif Bozukluğu Olan Kadın Hasta ile Görüşme Notları*

 • Konuşma Yeteneğini(Primer Progresif Afazi) Kaybeden Yaşlı, Erkek Hasta ve Ailesiyle Görüşme Notları*

 • Otoparkta Arabasını Unutan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Bipolar Genç Erkek Hasta ile Görüşme Notları 4: Bu Kez Esrar Kullanmış*

 • Ağır Depresyonu Olan Genç Erkek Hastanın Tedavi Süreci*

 • Doktorlardan ve İlaçlardan Korkan Yoğun Kaygılı Kadın Hastayla Görüşme Notları*

 • Köşeli ve Sivri Yerlere Dokunma İsteğini Durduramayan Bir Erkek Hasta ile Görüşme 1*

 • Yeme Bozukluğu ve Disosiyatif Bozukluk Olan Erkek Hastayla Görüşme Notları*

 • Ölüm Korkusu, Kalp Çarpıntısı Olan Yoğun Kaygılı Hastayla Görüşme Notları*

 • Mehdi Olduğunu Düşünen, Sesler Duyan TMU veya TMS ile İyileşen Kadın Hasta*

 • Genç Kadın Hastada Çoğul Kişilik Bozukluğu ve Bipolar Bozukluk*

 • Madde bağımlılığı ve Şüpheciliği Olan Hasta ile Görüşme Notları*

 • Adet Öncesi (Premenstrüel) Gerginlik Sendromu, PMS Olan Genç Kadın Hasta ile Görüşme Notları*

 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Kaygı ve Depresyon Hastasının Görüşmesinden Notlar...*

 • Transkraniyel Manyetik Uyarım (TMS veya TMU) ile İyileşen Kadın Depresyon Hastasının Öyküsü*

 • Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Psikiyatrik İlaç Kullanımı: Hasta Görüşmesi Notları*

 • Tedaviye Dirençli Depresyonu Olan Genç Kadın Hasta ile Görüşme Notları*

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Erkek Hasta ile Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar 3*

 • Tedaviye Dirençli Depresyonu lan ve TMS veya TMU tedavisi ile iyileşen hastanın öyküsü

 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Alkol Kullanım Bozukluğu Hastasının Görüşmesinden Notlar...*

 • Şizoaffektif Bozukluk ve Disosiyatif Bozukluk Belirtilerini Birlikte Gösteren Taciz Mağduru Hastayla Görüşme Notları*

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Kadın Hasta ile Görüşme Notları: Merak ve Fantastik Düşünceler, İnanç...*

 • Şizoaffektif Bozukluk Hastasıyla Görüşmeden Notlar

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Erkek Hasta ile Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar 2*

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Erkek Hasta ile Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar 1*

 • Kadın Bipolar Hastada Hamilelik, Cinsel Dürtü Artışı ve Aldatma*

 • Obsesif-Kompulsif Bozukluğu Olan Bir Hastayla Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar*

 • Prof. Dr. Haluk Savaş 8. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi'nde Çok Sayıda Konuşma Yaptı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Ankara'da KİPT (Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi) Alanında Eğitim Verdi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş 16-17 Nisan'da Ankara'da KİPT (Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi) Alanında Eğitim Verdi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Çok Sayıda Hesabıyla Sosyal Medyada

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Bahartürk TV'de

 • Bipolar bozukluk hastasının sorularına psikiyatristin cevapları 2

 • Bipolar bozukluk hastasının sorularına psikiyatristin cevapları 1

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Periscope Canlı Yayını Aracılığıyla Sorularınızı Yanıtlıyor

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Çocuk Psikiyatrisi Kongresinde Konferans Verdi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş’ın Youtube Kanalı Açıldı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Türkiye Psikiyatri Derneği Gaziantep Şube Başkanlığına Yeniden Seçildi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Her Cuma Akşamı Saat 22.45’ te Periscope'da Canlı Yayında

 • Prof. Dr. Haluk Savaş, Prof. Dr. Nazan Aydın ve Dr. Oğuz Omay İstanbul'da Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Eğitimi Verdi

 • Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Eğitimleri Devam Ediyor

 • Prof. Dr. Haluk Savaş İyi Hissetmek TV'de Canlı Yayın Konuğuydu.

 • Gaziantep Üniversitesi Psikiyatri Kliniği 7. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi’nde ödül aldı.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş 7. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresinde Yeni Kitabını İmzalıyor.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş’ın Çeviri Editörü Olduğu Yeni Kitabı Çıktı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş GAHADER'in Toplantısında Konuşma Moderatörlüğünü Yürüttü

 • Gaziantep Üniversitesi Psikiyatri Kliniği Dünyada ilk olan araştırmasıyla ödül aldı.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde Konferans verdi.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Dünya Tıbbi Editörler Birliği Üyesi Oldu

 • Gaziantep Güneş Gazetesi Prof. Dr. Haluk Savaş'a Cinnet Cinayetlerini Sordu

 • Suriyeli Mültecilerle İlgili Hakimiyet Gazetesi Prof. Dr. Haluk Savaş'la Görüşme Yaptı

 • Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'na Araştırma Ödülü!

 • Gaziantep Üniversitesi'nden Yeni Uluslararası Yayın Hamilelerin Tedavisinde EKT

 • Prof. Dr. Haluk Savaş'a yılın klinisyeni ödülü

 • Kadına Yönelik Şiddette Psikiyatrik Hastalıklar Boyutu

 • TAP MooD WorG İzmir'de İki Uçtan Uçsuzluğa başlıklı bir kurs verdi

 • Michigan Üniversitesiyle GAÜN Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD arasında işbirliği

 • Prof. Dr. Haluk Savaş'tan Şişli Etfal Hastanesi'nde ve Kadiköy Hilton Otel'de Konferans

 • Prof. Dr. Haluk Savaş ve Prof. Dr. Mesut Çetin Gaziantep'te konferans verdiler

 • Journal of Mood Disorders The Journal of Psychopathology'den gelen işbirliği teklifini kabul etti

 • Türkiye Psikiyatri Derneği Şizofreni Hastalarının Polis Tarafından Takibine Karşı Çıktı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş TRT Radyo 1'deydi

 • Ruh ve Beden Sağlığı Platformu'nun Seri Konferanslarında 1. Etap tamamlandı.

 • Erzurum'da Psikofarmakoloji Derneği'nin 'İki Uçludan Uçsuzluğa' Kursu Yapıldı

 • Prof. Savaş'tan Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Konferans

 • Prof. Dr. Haluk Savaş'ın Editörü Olduğu JMOOD Şimdi Twitter'da: @JMOOD_tweet

 • Prof. Dr. Haluk Savaş World Journal of Psychiatry Yayın Kurulu Üyesi

 • Diyarbakır'da "İki Uçlu Bozukluk ve Lamotrijin" Hakkında Bilimsel Toplantı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş TRT Radyo 1'e konuk oldu

 • Prof. Dr. Haluk Savaş “Psikiyatri Gündemi” Dergisi’nin Özel Konuğu Oldu

 • PD Tedavi Güncelleme Toplantısı'nda İki Uçlu Bozukluklar Kursu Katılım Rekoru Kırdı

 • Psikofarmakoloji TAP UPDATE 2012 Toplantısında Son Oturum Canlı Yayınlandı

 • Psikofarmakoloji Derneği Tedavi Güncelleme Toplantısı

 • Kapadokya'da İki Uçlu Bozukluk'la İlgili Uluslararası Çalıştay Toplandı

 • Sakarya'da İki Uçlu Bozukluklar Konferansı

 • TAP MooD WorG Gaziantep Anatolia Otel'de 'İki Uçlu Bozukluklar' Kursu Verdi

 • Yunanistan Midilli Adası'nda Konferans

Çok Okunan Haberler
 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 5*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 4*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • ''Param Bitiyor, Mali İmkansızlıklar Çekeceğim!'' Diye Kaygılanan Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları*

 • İyileşmeyen Kronik Kulak Çınlaması (Tinnitus) Olan Hastayla Görüşme Notları*