Kadın Bipolar Hastada Hamilelik, Cinsel Dürtü Artışı ve Aldatma*
Kadın Bipolar Hastada Hamilelik, Cinsel Dürtü Artışı ve Aldatma*

Bu görüşmede Prof. Dr. Haluk Savaş Bipolar (iki uçlu) bozukluk hastası olan eğitimli meslek sahibi bir kadının evlenme, ilaç kullanırken hamile kalma, çocuk sahibi olma, artmış cinsel dürtü ve aldatma riski konularındaki sorularını yanıtlıyor. Görüşme öncesinde hastadan sesli kayıt ve bu bilgilerin web vs. gibi ortamlarda hasta kimliğini belirtmeksizin yayınlanabileceği konusunda izin alınmıştır; Görüşme sırasında bu izin sesli olarak da teyiden yeniden alınıyor...

Bu görüşme notlarının iznsiz başka bir yerde yayımlanması hukuki sonuçlar doğurur. Bunların yayımlanması Prof. Dr. Haluk Savaş'ın iznine tabidir... 

Hasta: Bu defa buraya gelirken çok zorlandım doktor bey.

Psikiyatrist: Nasıl?

Hasta: Kendimi çok değişik hissediyorum. Bu aralar özellikle bir şeyler yapmak istemiyorum, çok yemek yiyorum ve uykum geliyor. Aşırı derecede yemek yiyorum ve çok kilo da aldım.

Psikiyatrist: Depresyondasınız öyle mi?

Hasta: Aslında depresyonda değil fakat çok fazla uyku ihtiyacım var ve hiçbir şey yapmak istemiyorum.

Psikiyatrist: İlaç olarak ne alıyordunuz?

Hasta: Ketiapin, Karbamzepin, Sertralin, ve Aripiprazol.

Psikiyatrist: Peki... Genel olarak depresif ve üzgün müsünüz?

Hasta: Aslında değişiyor; Mesela gezmeye gittiysem arkadaşlarımın yanındayken mutluyum ama derse girmek istemiyorum. Çok büyük bir yorgunluk ve isteksizlik var. Son bir haftadır sürekli uyumak istiyorum. Geçen sizin verdiğiniz ödevi yapmadım mesela.

Psikiyatrist: Vakit mi bulamadınız, nasıl oldu?

Hasta: Hayır, isteksizlik tamamen.

Psikiyatrist: Olabilir, çoğumuz böyle ödevleri yapmakta güçlükler çekebiliriz.

Hasta: Aslında ben herhalde şöyle bir durumdayım; ilaçlar beni iyileştirsin ama ben hiçbir çaba göstermeyeyim. Bilmiyorum, aslında bu aralar yorgunluk ve uyku halini çok fazla hissediyorum. Özellikle son 1 haftadır.

Psikiyatrist: Mevsim geçişlerinde hastalıklarla ilgili değişiklikler olabilir. Depresif dönemden manik döneme veya manik dönemden depresif dönemlere geçişler olabilir. Bu sizi rahatsız edebilir.

Hasta: Bilmiyorum ama bu aralar çok dengesiz oldum doktor bey. Bir erkek arkadaşım var biliyorsunuz daha önce bahsetmiştim size. Onu hayatımın merkezine aldığımı söylemiştim. Ona çok çabuk öfkeleniyorum, bağırıyorum hatta küfür ediyorum. Sonrasında da kendimi suçluyorum, niye böyle yaptığımı düşünüyorum. Sürekli bu döngü içerisindeyim. Bir de birkaç hafta önce de kardeşim boşandı, 5 yıllık bir yuva yıkıldı. Buna da çok üzüldüm, bilmiyorum acaba bu mu tetikledi hastalığımı. Çünkü çok dengesiz bir haldeyim.

Psikiyatrist: Yani davranışlarınızı kontrol etmekte bir sorun var.

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Peki uyku düzeniniz nasıl?

Hasta: Uyku düzenimde çok büyük bir problem yok. Erken yatıyorum ama ona rağmen sabahları uyanırken sorun yaşıyorum. Bugün de çok zor uyandım yataktan kalkamadım neredeyse.

Psikiyatrist: İlaçlarınızı gözden geçirip dozlarında değişiklikler yapabiliriz. Sizin tiroid değerleriniz de düşük bunları yükseltmemiz gerekir. Çünkü tiroid değerlerinin düşük olması birçok psikiyatrik rahatsızlıklara neden olabilir. Yorgunluk, isteksizlik, depresif hal gibi.

Hasta: Olur, peki. Ama size şunu söylemek istiyorum internette bazı yorumlar okumuştum, Bipolar hastalıkla ilgili. Çok kötü bir hastalık, hiç geçmeyecek, bir iyi bir kötü gibi. Bu yorumları okuyunca moralim çok bozulmuştu ve üzülmüştüm.

Psikiyatrist: Anlıyorum sizi ama doğru bir tedavi almak ve iyi bir hekimle düzenli görüşmek bu hastalık sürecinde çok önemlidir. Hastalar bilinçlendikçe hastalığın seyrini etkiliyor. Bizim kitapçıkları bastırma sebebimiz de bu.

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Siz o kitapçıktan bir tane alın ve inceleyin. Ayrıntıları mutlaka okuyun.

Hasta: Tamam doktor bey.

Psikiyatrist: Sizin aklınıza takılan bir şeyler veya başka sormak istediğiniz başka bir şey var mı?

Hasta: Şunu sormak istiyorum aslında size. Hamile kalıp doğum yapmak mümkün mü bu hastalıkta?

Psikiyatrist: Evet, hepsi mümkün.

Hasta: Ama hastalık tekrarlıyormuş değil mi?

Psikiyatrist: Evet, ilaçları kullanmazsanız tekrarlama riski var.

Hasta: Hamilelikte de ilaçlar kullanılmayacak.

Psikiyatrist: Hamilelikte kullanabileceğiniz uygun ilaçlar var.

Hasta: Peki şunu söyleyeceğim size. Bu sadece hamilelik ile sınırlı bir süreç değil. Yani 9 ay ile sınırlı değil.

Psikiyatrist: Emzirme döneminde de geçerli.

Hasta: Bebek olunca uykusuz kalacaksınız.

Psikiyatrist: Haklısınız, ama onun da çaresi var.

Hasta: Hepsinin bir çaresi var yani... J

Psikiyatrist: Elbette. J

Hasta: Ben hep şöyle düşünüyordum. Evlenirsem eğer çocuk istemeyecek biriyle evleneyim ki sorun yaşamayayım...

Psikiyatrist: Hayır, bunların hiç birine gerek yok. Evlenebilirsiniz, çocuğunuz olabilir sadece bu süreçlerde eşinizden biraz daha fazla destek almak gerekir...

Hasta: Anladım, ben çok umutsuz bakıyordum bu duruma.

Psikiyatrist: Hayır hayır, kesinlikle böyle durumda olan çok sayıda hasta var. Bipolar bozukluk olup da çocuk sahibi olan ve çocuklarına bakabilen hastalarım var.

Hasta: Peki, manik-depresif bir kadın bir çocuğa bakabiliyor mu?

Psikiyatrist: Bakabiliyor...

Hasta: Kaygı düzeyi yüksek ve depresif olsa da mı?

Psikiyatrist: Hastalıkta eşinin desteği ile kadın çocuğuna da bakabilir.

Hasta: Peki, böyle evlenen bir bayan hastanız, daha önce görmüşsünüzdür mutlaka, eşinden destek alınca durumu nasıl oldu? Daha mı kötüye gitti yoksa sorun yaşamadı mı?

Psikiyatrist: Evlenip de daha kötüye giden bir hastam olmadı şimdiye kadar.

Hasta: Hı hı.

Psikiyatrist: Yani şöyle söyleyeyim size önceden hastalığı olanlara evlenme konusunda daha olumsuz cevaplar verirdim. Fakat zaman içerisinde yapılan araştırmalar da gösterdi ki insanlar yalnız başına olduklarında hastalığın seyri de kötüye gidebiliyor. Yani toplamda evlenip de iyiye giden daha çok hastam var, kötüye giden hastam ise yok denecek kadar az diyebilirim.

Hasta: Yani kötüye giden hastalar da var.

Psikiyatrist: Mutlaka öyle istisnai durumlar vardır yani.

Hasta: Bilmiyorum doktor bey, karşıma öyle biri çıkar mı onu da bilmiyorum? Geçen mesela beni birisiyle tanıştırdılar. Ama çok beğenmedim fiziksel açıdan. Bir de şöyle bir durum var doktor bey. Daha önceden başka bir doktor söylemişti bana. Eğer fiziksel açıdan beğenmediğim, beni tatmin etmeyen biriyle evlenirsem daha sonradan onu aldatabilirim.

Psikiyatrist: Bundan endişe ediyorsunuz?

Hasta: Evet, böyle bir durum söz konusu olur mu diye korkuyorum. Hani bu hastalığın seyrinde de cinsel istekte artış olabiliyor.

Psikiyatrist: Evet, haklısınız hipomanide, manide cinsel istek artışı olabiliyor.

Hasta: Evet ben de böyle bir durum yaşamaktan korkuyorum.

Psikiyatrist: Yani bu durum eşinizin fiziğine bağlı bir şey değil. Hastalığın arttığı dönemde eşiniz çok çekici bir olsa da sizin davranışlarınızda değişme olabilir. O başka bir şey. Cinsel dürtü ve kontrolde azalma bazen çok istisnai davranışlara yol açabilir. Örneğin hasta eşine çok kızgındır ve o dönemde eşinden daha az çekici biriyle birlikte de olabilir...

Hasta: Anladım. Peki, tedaviye bu şekilde devam edersek böyle bir istek tekrar ortaya çıkar mı?

Psikiyatrist: Cinsel dürtü artışıyla karşılaşabilir miyiz, diye soruyorsunuz değil mi?

Hasta: Hı hı.

Psikiyatrist: Yeterli takibi ve müdahaleleri yaparsak kontrolsüz cinsel dürtü artışının önüne önemli oranda geçmek mümkün...

Hasta: Anladım. Yani bir yandan evlenmek istiyorum ama bir yandan da böyle bir durumun yaşanmasından korkuyorum. Hem yalnız kalmak istemiyorum yanımda biri olsun istiyorum hem de korkuyorum. Yani değişik bir şey bilmiyorum.

Psikiyatrist: Bu korkuyu anlıyorum, hastalığın doğasına da uygun bir durum ama bunun tek başına büyük bir tehlike olmadığını söyleyebilirim.

Hasta: Anladım. Bir de ben güvenmek istiyorum doktor bey. Ayrıca çok kıskancım. Belki de şüphecilikten bilmiyorum. Bu da hastalığın bir seyri mi bilmiyorum.

Psikiyatrist: Kıskanıyorsunuz yani?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Peki, aklınıza gelen başka bir soru olursa sorabilirsiniz?

Hasta: Tamam, teşekkür ederim doktor bey.

Psikiyatrist: Başka sormak istediğiniz bir şey var mı?

Hasta: Yok.

Psikiyatrist: Ben sizin rızanızı tekrar teyid edeyim bu arada. Sizin anlattıklarınızı yazıya dökerek diğer hastalarımızın da faydalanması için web sitemizde paylaşmamızda bir sakınca var mıdır?

Hasta: Benim anlattıklarım o kadar dikkat çeker mi ya da önemli mi?

Psikiyatrist: Tabi ki. Sorduğunuz cinsellik, aldatma, hamilelik gibi sorular oldukça ilgi çekici ve diğer hastalarımızın da merak ettikleri sorular. 

Hasta: Tamam o zaman, onaylıyorum, paylaşabilirsiniz...

Psikiyatrist: Bu bilgileri paylaşırken kesinlikle kimliğinizi açığa çıkaracak bilgiler kullanmayacağımızı da tekrar hatırlatayım.

Hasta: Tamam doktor bey, teşekkürler.

Psikiyatrist: Ben teşekkür ederim izin verdiğiniz için. Başka eklemek ya da sormak istediğiniz bir şey var mı?

Hasta: Ben çok fazla sigara kullanıyorum doktor bey. Bana bir ilaç önermiştiniz. Yan etkileri var mı acaba?

Psikiyatrist: Hayır Vareniklin’e başlayabilirsiniz, onda sorun yok.

Hasta: Tamam. Ben bir de şeyden korkuyorum doktor bey, bu ilaçları çok fazla kullanıyoruz. Yaşlanınca yetmeyecek bu sefer hangi ilaçları kullanacağım diye düşünüyorum. Bir de şimdiden fiziksel görünüşümü beğenmemeye başladım. Bu durum yaşlanınca nasıl olacak diye düşünüyorum. O yüzden size sürekli ilaçları azaltalım diyorum.

Psikiyatrist: Anladım, şimdi çok dolaylı bir düşünme tarzınız olmuş. Siz yaşlanınca daha depresif olmayacaksınız. Fiziksel olarak değişseniz bile daha depresif olmayacaksınız. Bu insani bir şey yaşlanıyoruz ama bu bizim depresyona girmemize neden olmuyor. İkincisi, sizin kendinizi çirkin görüyor olmanız sizin yaşlanmanızdan dolayı olan bir şey değil. Depresyonun sizi etkileyen çarpık bir düşünce örüntüsüdür. Depresyon insanı kendi kendine çirkin gösteriyor. Depresyon düşüncelerinizi çarpıtıyor, o nedenle böyle düşünüyorsunuz.

Hasta: Anladım.

Psikiyatrist: Başka sormak ya da eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Hasta: Yok doktor bey.

Psikiyatrist: Peki ne kadar süre sonra görüşmek istersiniz?

Hasta: Siz nasıl derseniz doktor bey.

Psikiyatrist: O zaman 3 hafta sonra diyelim uygun mudur?

Hasta: Evet.

Psikiyatrist: Tamam o zaman 3 hafta sonra görüşmek üzere.

Hasta: Teşekkür ederim doktor bey, görüşürüz... 


*Dikkat bu görüşme notlarının yayınlanması hastanın özel izni ile gerçekleşmektedir. Bu bilgilerin izinsiz bir biçimde başka yerde yayımlanması hem hasta hakları hem de telif hakları açısından sorun teşkil edecektir.

Çok Okunan Haberler
 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 6*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 5*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 4*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • ''Param Bitiyor, Mali İmkansızlıklar Çekeceğim!'' Diye Kaygılanan Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları*

Tüm Haberler
 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 6*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 5*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 4*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • ''Param Bitiyor, Mali İmkansızlıklar Çekeceğim!'' Diye Kaygılanan Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları*

 • İyileşmeyen Kronik Kulak Çınlaması (Tinnitus) Olan Hastayla Görüşme Notları*

 • Alışveriş ve Mastürbasyon Yapma İsteğini Durduramayan Kadın Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 3*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Ciddi Öfke Kontrol Sorunları Olan ve Tedaviden Fayda Gören Genç Erkek Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları; 4*

 • Birkaç Kez Aldatılan Kaygı Bozukluğu Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Evrendeki Her şeyi Sorgulayan, “Varoluş Kaygısı” Çeken Hasta ile Görüşme Notları 2*

 • İnsanlarla Göz Teması Kuramayan Genç Kadın Hastayla Görüşme Notları*

 • 10 Yıldır Kanser Olan ve Çeşitli Travmalar Geçirmiş Genç Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 2*

 • 10 Yıldır Kanser Olan ve Çeşitli Travmalar Geçirmiş Genç Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • 15 Tane Arsasını Satıp Kontrolsüz Harcamalar Yapan Hastayla Görüşme Notları 2*

 • 40 Yaşlarındayken İlaç Etkisiyle Bir Genç Kız Gibi Duygulara Kapılan Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-4*

 • Otobüse Bindiğinde Herkesin Ona Baktığını Düşünen Sosyal Fobi Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Köşeli ve Sivri Yerlere Dokunma İsteğini Durduramayan Bir Erkek Hasta İle Görüşme 2*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 7*

 • Uzun Yıllar Boyunca İntihar Düşüncesi ve Planı Olan Hastayla Görüşme Notları*

 • Alışveriş ve Mastürbasyon Yapma İsteğini Durduramayan Kadın Hastayla Görüşme Notları 1*

 • 15 Tane Arsasını Satıp Kontrolsüz Harcamalar Yapan Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Uzun Yıllar Boyunca Genç Kadın Sesleri Duyan ve Bu Sesler Tarafından Yönetildiğini Düşünen Şizofreni Hastayla Görüşme Notları*

 • 20 Yıldır Kronik Tekrarlayıcı Depresyonu Olan Hastayla Görüşme Notları*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları; 3*

 • Evrendeki Her şeyi Sorgulayan, “Varoluş Kaygısı” Çeken Hasta ile Görüşme Notları 1*

 • ''Ben Orospu Muyum?'' Diye Endişe Eden Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • 40 Yaşlarındayken İlaç Etkisiyle Bir Genç Kız Gibi Duygulara Kapılan Hastayla Görüşme Notları*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 6*

 • Başkalarının Kendini Isırdığını, İşkence Ettiğini Düşünen Genç Kadın Hastayla Görüşme Notları*

 • Okula Bir Ayağında Terlik Diğer Ayağında Ayakkabıyla Giden Hastayla Görüşme Notları*

 • Uzun Yıllar Tedavisi İyi Gitmiş Bir Hasta İlaçları Bırakırsa Ne Olur?*

 • Cinsel ve Dini Obsesyonları Olan Genç Erkek Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 2*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • Ciddi Öfke Kontrol Sorunları Olan ve Tedaviden Fayda Gören Genç Erkek Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Kapı Kollarına Dokunamayıp Dirsekleriyle Açan Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları*

 • 3 Kür EKT (Şok) Tedavisinden Olumlu Sonuç Alamayıp TMU Tedavisinden Sonra İyileşerek Yeniden Hayata Dönen Hastayla Görüşme Notları*

 • Hamileyken Şiddete Uğrayan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisiyle İyi Sonuçlar Aldığımız Güneydoğulu Bir Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Hamileyken Şiddete Uğrayan Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisiyle İyi Sonuçlar Aldığımız Güneydoğulu Bir Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Çok Sayıda Tanısı Olan Kadın Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Çok Sayıda Tanısı Olan Kadın Hastayla Görüşme Notları 1*

 • ''Ben Orospu Muyum?'' Diye Endişe Eden Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları 2*

 • ''Ben Orospu Muyum?'' Diye Endişe Eden Takıntı Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 5: Hipnoz*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları; 2*

 • Komşusu Kucağında Kalp Krizi Geçirdiği İçin Kendisinin de Kalp Krizi Geçireceğini Düşünen Panik Bozukluk Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Temizlik Hastalığı Nedeniyle Hayatı Çok Güçleşen Hastanın Öyküsü 2*

 • Temizlik Hastalığı Nedeniyle Hayatı Çok Güçleşen Hastanın Öyküsü 1*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-3; Hipnoz*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-2*

 • Cinciler Tarafından Tedavi Edilmeye Çalışılmış Bir Çoğul Kişilik Bozukluğu: Nazlı-1*

 • Çoğul Kişilik Bozukluğu Olan Hastayla Görüşme Notları 4: Hipnoz*

 • Sürekli Tarlaları Kontrol Edip, Türkiye'nin Ne Yiyeceğini Düşünen Yoğun Kaygı Hastasıyla Görüşme Notları 1*

 • Bipolar ve Çoğul Kişilik Olan Hastayla Görüşme Notları 3: Hipnoz*

 • Bipolar ve Çoğul Kişilik Olan Hastayla Görüşme Notları 2*

 • Bipolar ve Çoğul Kişilik Olan Hastayla Görüşme Notları 1*

 • Amirlerinin Kendisini Dinlediğinden Şüphelenen Hastayla Görüşme Notları*

 • 6 Saat Boyunca Hafıza Kaybı Yaşayan Disosiyatif Bozukluğu Olan Kadın Hasta ile Görüşme Notları*

 • Konuşma Yeteneğini(Primer Progresif Afazi) Kaybeden Yaşlı, Erkek Hasta ve Ailesiyle Görüşme Notları*

 • Otoparkta Arabasını Unutan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Hastasıyla Görüşme Notları*

 • Bipolar Genç Erkek Hasta ile Görüşme Notları 4: Bu Kez Esrar Kullanmış*

 • Ağır Depresyonu Olan Genç Erkek Hastanın Tedavi Süreci*

 • Doktorlardan ve İlaçlardan Korkan Yoğun Kaygılı Kadın Hastayla Görüşme Notları*

 • Köşeli ve Sivri Yerlere Dokunma İsteğini Durduramayan Bir Erkek Hasta ile Görüşme 1*

 • Yeme Bozukluğu ve Disosiyatif Bozukluk Olan Erkek Hastayla Görüşme Notları*

 • Ölüm Korkusu, Kalp Çarpıntısı Olan Yoğun Kaygılı Hastayla Görüşme Notları*

 • Mehdi Olduğunu Düşünen, Sesler Duyan TMU veya TMS ile İyileşen Kadın Hasta*

 • Genç Kadın Hastada Çoğul Kişilik Bozukluğu ve Bipolar Bozukluk*

 • Madde bağımlılığı ve Şüpheciliği Olan Hasta ile Görüşme Notları*

 • Adet Öncesi (Premenstrüel) Gerginlik Sendromu, PMS Olan Genç Kadın Hasta ile Görüşme Notları*

 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Kaygı ve Depresyon Hastasının Görüşmesinden Notlar...*

 • Transkraniyel Manyetik Uyarım (TMS veya TMU) ile İyileşen Kadın Depresyon Hastasının Öyküsü*

 • Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Psikiyatrik İlaç Kullanımı: Hasta Görüşmesi Notları*

 • Tedaviye Dirençli Depresyonu Olan Genç Kadın Hasta ile Görüşme Notları*

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Erkek Hasta ile Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar 3*

 • Tedaviye Dirençli Depresyonu lan ve TMS veya TMU tedavisi ile iyileşen hastanın öyküsü

 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Alkol Kullanım Bozukluğu Hastasının Görüşmesinden Notlar...*

 • Şizoaffektif Bozukluk ve Disosiyatif Bozukluk Belirtilerini Birlikte Gösteren Taciz Mağduru Hastayla Görüşme Notları*

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Kadın Hasta ile Görüşme Notları: Merak ve Fantastik Düşünceler, İnanç...*

 • Şizoaffektif Bozukluk Hastasıyla Görüşmeden Notlar

 • Kaygı Bozukluğu Olan Hastayla Yapılan Görüşme

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Erkek Hasta ile Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar 2*

 • Bipolar Bozukluğu Olan Genç Erkek Hasta ile Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar 1*

 • Obsesif-Kompulsif Bozukluğu Olan Bir Hastayla Psikiyatristin Görüşmesinden Notlar*

 • Prof. Dr. Haluk Savaş 8. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi'nde Çok Sayıda Konuşma Yaptı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Ankara'da KİPT (Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi) Alanında Eğitim Verdi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş 16-17 Nisan'da Ankara'da KİPT (Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi) Alanında Eğitim Verdi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Çok Sayıda Hesabıyla Sosyal Medyada

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Bahartürk TV'de

 • Bipolar bozukluk hastasının sorularına psikiyatristin cevapları 2

 • Bipolar bozukluk hastasının sorularına psikiyatristin cevapları 1

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Periscope Canlı Yayını Aracılığıyla Sorularınızı Yanıtlıyor

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Çocuk Psikiyatrisi Kongresinde Konferans Verdi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş’ın Youtube Kanalı Açıldı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Türkiye Psikiyatri Derneği Gaziantep Şube Başkanlığına Yeniden Seçildi

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Her Cuma Akşamı Saat 22.45’ te Periscope'da Canlı Yayında

 • Prof. Dr. Haluk Savaş, Prof. Dr. Nazan Aydın ve Dr. Oğuz Omay İstanbul'da Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Eğitimi Verdi

 • Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi Eğitimleri Devam Ediyor

 • Prof. Dr. Haluk Savaş İyi Hissetmek TV'de Canlı Yayın Konuğuydu.

 • Gaziantep Üniversitesi Psikiyatri Kliniği 7. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi’nde ödül aldı.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş 7. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresinde Yeni Kitabını İmzalıyor.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş’ın Çeviri Editörü Olduğu Yeni Kitabı Çıktı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş GAHADER'in Toplantısında Konuşma Moderatörlüğünü Yürüttü

 • Gaziantep Üniversitesi Psikiyatri Kliniği Dünyada ilk olan araştırmasıyla ödül aldı.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde Konferans verdi.

 • Prof. Dr. Haluk Savaş Dünya Tıbbi Editörler Birliği Üyesi Oldu

 • Gaziantep Güneş Gazetesi Prof. Dr. Haluk Savaş'a Cinnet Cinayetlerini Sordu

 • Suriyeli Mültecilerle İlgili Hakimiyet Gazetesi Prof. Dr. Haluk Savaş'la Görüşme Yaptı

 • Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'na Araştırma Ödülü!

 • Gaziantep Üniversitesi'nden Yeni Uluslararası Yayın Hamilelerin Tedavisinde EKT

 • Prof. Dr. Haluk Savaş'a yılın klinisyeni ödülü

 • Kadına Yönelik Şiddette Psikiyatrik Hastalıklar Boyutu

 • TAP MooD WorG İzmir'de İki Uçtan Uçsuzluğa başlıklı bir kurs verdi

 • Michigan Üniversitesiyle GAÜN Ruh Sağlığı ve Hastalıkları AD arasında işbirliği

 • Prof. Dr. Haluk Savaş'tan Şişli Etfal Hastanesi'nde ve Kadiköy Hilton Otel'de Konferans

 • Prof. Dr. Haluk Savaş ve Prof. Dr. Mesut Çetin Gaziantep'te konferans verdiler

 • Journal of Mood Disorders The Journal of Psychopathology'den gelen işbirliği teklifini kabul etti

 • Türkiye Psikiyatri Derneği Şizofreni Hastalarının Polis Tarafından Takibine Karşı Çıktı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş TRT Radyo 1'deydi

 • Ruh ve Beden Sağlığı Platformu'nun Seri Konferanslarında 1. Etap tamamlandı.

 • Erzurum'da Psikofarmakoloji Derneği'nin 'İki Uçludan Uçsuzluğa' Kursu Yapıldı

 • Prof. Savaş'tan Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Konferans

 • Prof. Dr. Haluk Savaş'ın Editörü Olduğu JMOOD Şimdi Twitter'da: @JMOOD_tweet

 • Prof. Dr. Haluk Savaş World Journal of Psychiatry Yayın Kurulu Üyesi

 • Diyarbakır'da "İki Uçlu Bozukluk ve Lamotrijin" Hakkında Bilimsel Toplantı

 • Prof. Dr. Haluk Savaş TRT Radyo 1'e konuk oldu

 • Prof. Dr. Haluk Savaş “Psikiyatri Gündemi” Dergisi’nin Özel Konuğu Oldu

 • PD Tedavi Güncelleme Toplantısı'nda İki Uçlu Bozukluklar Kursu Katılım Rekoru Kırdı

 • Psikofarmakoloji TAP UPDATE 2012 Toplantısında Son Oturum Canlı Yayınlandı

 • Psikofarmakoloji Derneği Tedavi Güncelleme Toplantısı

 • Kapadokya'da İki Uçlu Bozukluk'la İlgili Uluslararası Çalıştay Toplandı

 • Sakarya'da İki Uçlu Bozukluklar Konferansı

 • TAP MooD WorG Gaziantep Anatolia Otel'de 'İki Uçlu Bozukluklar' Kursu Verdi

 • Yunanistan Midilli Adası'nda Konferans

Çok Okunan Haberler
 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 6*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 5*

 • Toplum İçine Girmekten Çekinen Sosyal Fobik Hastayla Görüşme Notları 4*

 • İlaçlarla İyileşemeyeceğini Düşünen Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi ve İlaçlarla İyileşen Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları 3*

 • ''Param Bitiyor, Mali İmkansızlıklar Çekeceğim!'' Diye Kaygılanan Depresyon Hastasıyla Görüşme Notları*